www.jakpostavit.cz
Banner
Dveře a okna
Elektro, zabezpečení
Fasáda, nátěry, tapety
Finance, hypotéky
Hydroizolace
Koupelny a toalety
Kuchyně
Malé stavby, bazény
Nábytek
Obklady a dlažba
Kanalizace, voda
Ploty, brány, vrata
Podlahy, schody
Reality, domy, developeři
Sádrokarton
Spodní stavba
Střecha, komín
Topení, větrání, klimatizace
Vybavení, služby, práce
Zahrada
Zateplovací systémy
Zdi, stropy, překlady
Ostatní

Jak postavit: Kde najít informace

Obecné rady

  1. Nejsem stavař, ale stavím. Moje postřehy jsou spíš z praxe. To co vím z teorie, mám z doslechu, internetu a od různých odborníků a "odborníků". Z toho tudíž vyplývá, že i já se mohu mýlit a pravděpodoně se i v hodně věcech mýlím. Řiďte se proto následujícm bodem.
  2. Důvěřujte, ale PROVĚŘUJTE a radši si všechno zkontrolujte z více zdrojů.
    • Pokud máte internet, hurá na něj. Najdete tam na stránkách výrobců nebo prodejců spoustu materiálů a dokumentace, jak se co dělá a na co se jaký výrobek hodí.
    • Máte-li nějaký výrobek vyhlédnutý, najděte si k němu
      TECHNICKÝ list
      .
      PROČ? - obsahuje informace na co se výrobek hodí, jak se s ním pracuje, jaké má parametry (spotřeba, rozměry, ...)
      Většina výrobců má
      technický list
       u výrobků na svých stránkách. Někdy je ho možné najít i u prodejců. Zkuste vyhledávače (viz vyhledávání). Nemáte-li internet, zkuste prodejnu, kde to prodávají. Buď vám ho seženou a nebo vám aspoň řeknou, kde technický list získat.
    • Zavolejte si regionálnímu zástupci firmy, která výrobek vyrábí. Nebo pokud nevíte přesně co chcete, zástupci firmy, která dělá něco podobného. Určitě vám poradí a něco doporučí. Zjistěte si o výrobku co nejvíc. Nenechte se ovlivňovat jen cenou. Lepší si připlatit, než koupit něco, co pak budete muset každých pět let opravovat.
    • Další možnost je ptát se stavebního dozoru. Tahle možnost by měla být ta nejsprávnější. Praxe ovšem vypadá tak, že drobný stavebník je spíše rád, když nikdo nevidí jak to dělá.
    • Pokud nechcete nic hledat, nikam volat, nikde se ptát a koupíte první na co narazíte, PŘEČTĚTE si aspoň co je na obale! Jestli jste si to přečetli, PŘEČTĚTE si to znovu! Věnujte tomu těch pět minut času. Ušetří vám to peníze i čas, který strávíte natahováním příliš tuhého lepidla nebo rozléváním stěrky, která vysychá rychleji než by měla jen proto, abyste to všechno seškrábali, vyhodili a začali znovu, tentokrát podle návodu.
  3. Držte se předchozího bodu. Melouchářů a firem, které vám tam příjdou, se samozřejmě můžete zeptat taky. Počítejte ale s tím, že "kvalita informací" (radši jsem dal do uvozovek obě dvě slova), které vám poskytnou, bude záležet na konkrétním člověku. Většinou zjistíte, že mají naučený jeden nebo dva postupy, ktéré s oblibou používají ve všech případech a že to kupodivu není postup nejkvalitnější nýbrž ten nejméně namáhavý. Takže opět doporučuju, zeptat se regionálního zástupce výrobce.
  4. Zajímavý postřeh z praxe je, že co člověk, to jiný "odborný" (slovo "odborný" je zde skutečně na místě, protože v Čechách je odborníkem každý a na všechno) názor. Obzvlášť dobrá rada je typu: "Dává se tam něco takového bílého, a pak to vydrží víc, než když se to tam nedá. To vím naprosto jistě, protože to bratrancovi říkal jeho známý, který si to tam dal." Nechce se mi znovu opakovat, abyste si zavolali regionálnímu zástupcí výrobce, takže si pro změnu zavolejte k výrobci na info linku.
  5. A protože firmu, která umí nebo neumí, nepoznáte, když nemáte dostatečné znalosti, zeptejte se jich, jestli byli alespoň proškoleni výrobcem materiálu. Měli by na to mít certifikát. Budete se divit, ale zkazit se dá i zeď.
  6. Budete používat různé produkty, které budete na sebe vrstvit (např.: zdi, omítky, štuky, penetrace, barvy, ...). Ujistěte se, jestli je možné výrobky kombinovat tak jak zamýšlíte (např.: ne všechno drží na betonu). ROzhodně neuděláte špatně, když si necháte od výrobce doporučit produkty, u kterých má odzkoušeno, že se k sobě hodí. Většinou budou i od toho samého výrobce, takže budete mít i míň práce s následným sháněním. Je to sice trochu přitažené za vlasy, ale do Ferrari motor z Trabanta taky asi dávat nebudete (nemyslím teď do kufru). A pokud se najde někdo, kdo to udělá, povede se mu to jen s nákladnýma úpravama a výsledkem bude Ferrari, které bude jezdit jako Trabant.
  7. Budete-li uvažovat o cenách, nedívejte se jen na cenu materiálu. Zjistěte si i kolik tím uspoříte v budoucnu. Tj. nejen třeba na úsporách za teplo, ale i na pracnosti. Je rozdíl, když dostanete levně staré cihly z bouračky, ze kterých postavíte metr zdiva za několik hodin a cihlovými bloky, které jsou tepelně izolační, nemusí se škrábat a zeď je z nich zachvilku.

Vyhledávání

Nevíte jak hledat na internetu?
  1. Zkuste zadat text, název výrobku, jméno firmy, ... do vyhledávačů jako třeba www.seznam.cz, www.google.com
  2. Hledáte-li konkrétní výrobek, doporučuju zkusit na www.seznam.cz sekci "zboží". Nepodléhejte ale dojmu, že ho tam musíte vždy najít. Spousta internetových obchodů (kamenných obchodů už vůbec) bohužel tuto možnost zveřejnění zboží nevyužívá. Nenajdete-li ho tady, zkuste hledat v sekci seznamu internet (tj. ta standardní, která se vám zobrazí při otevření www.seznam.cz). Nepovede-li se vám to ani tady, zkuste se zeptat v okolních stavebninách, jestli ho nemají nebo vám ho neobjednají.
  3. Při hledání neuděláte rozhodně špatně, když zavoláte regionálnímu zástupci nebo na infolinku (pokud ji mají) k výrobci nebo někdy i prodejci. Mají snahu prodat, tak si na vás čas určitě udělají a když nebudete vědět, určitě vám rádi poradí. Regionální zástupci výrobců jsou tu pro vás a jsou za to placení. Tak se nestyďte, vám to ušetří spoustu práce s vybíráním. Jím to přinese kšeft a nebudou mít špatnou referenci, když něco špatně použijete a budete nadávat.

Banner

admin MiK
Publikování nebo šíření obsahu WWW.JAKPOSTAVIT.CZ je výslovně zakázáno bez písemného souhlasu.